VINCENT VAN GOGH - YEŞİL SANAT

image

Photo By : VINCENT VAN GOGH

Ünlü ressamlar içinde Gökkuşağı renkleri ile bütünleşen ustalar arasında akla ilk gelen kimdir? Tabi ki VINCENT VAN GOGH diyebiliriz. Rüzgarın sesini, güneşin yedi rengini, akan suların coşkusunu Gökkuşağı renkleri ile kim tuvale aktarabilir ki? Binlerce isim sayabiliriz elbette. Yeşil sanat felsefesi uğruna sararan yaprakları sarı yerine maviye dönüştüren kim? Sihirli fırçayı kullanan üstadın ayak izlerini takip eden milyonlarca üstada ilham kaynağı önderi kim sevmez ki.

Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide gelip giderken, doğanın güzelliklerini somut renkler eşliğinde geleceğe taşıyan tablolarını sanatseverler takdirle anıyorlar. Vincent Van Gogh hayatı ve eserleri günümüz yazarlarının ilham kaynağı oldu. Post empresyonist ressam doğum yeri olan Hollanda'da uzun süre kalmadı. Seyahat etmeyi, yenidünya düzeni içinde yer almayı amaç edinmişti.

YEŞİL SANAT RENKLERİ
Gezgin kaşifler gibi renk dünyasını keşfetmeye çıktı. Shakespeare’in eserleri kendisine rehberlik ettiği söylenir. Resme karşı ilgisi arttıkça, zamanın ünlü ressamlarıyla tanıştı. Kendi çizgileriyle renklendirdiği dünyası her ne kadar eşine ender rastlanan türden olsa bile, hayal ile gerçek arasında kavram kargaşası yaşamasına engel olamadı. Gizem dolu soru işaretlerle hayatı son bulması büyük bir trajedi. Karanlık gecelerde yeşil sanat renklerine ışık veren sanatçıyı saygıyla anıyoruz.
Ahmet Nuray

Paylaşım Yorumları (17)

Yorum Yaz

İlişkili Gönderiler